Seudónimo Seudónimo
  • 02-02-2016
  • Mathematics
contestada

It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 03-02-2016
The cost of the dozen of bagels at the local bakery is 2.99 dollars.  Now, we need to find the unit rate per bagel - meaning, find the price of each bagel if the dozen of it costs 2.99 dollars=> 1 dozen is equals to 12 pieces.now, if the  12 pieces of the bagel is 2.99 dollars, how much will each of the bagel costs?=> 2.99 dollars / 12 pieces=> 0.25 dollars / bagel - that is the unit rate that we were looking. Each bagel cost 0.25 dollars, that makes it 2.99 dollars for 1 dozen
Answer Link

Otras preguntas

Find the product. If the result is negative, enter "-". If the result is positive, leave the box empty. 7(-a^2)^2(-b^3)
The distance from Jason's house to school is 0.5 kilometers. What is this distance in meters?
write 2 equivqlent fractions for 4/5
$4.80 for 6 cans unit rate
___________ were people of Spanish hertiage who were born in Latin America. a. Peninsulares b. Mulattoes c. Mestizos d. Creoles
Most energy enters ecosystems in the form of sunlight. a. True b. False
which uses less electricity in an hour, a blender or a popcorn popper
Simplify the expression 3x + 3x
PLEASE HELP! DUE TONIGHT! Find each function value for the given function rule. a. f(7) if f(x) = 5x b. f(9) if f(x) = x + 13 c. f(4) if f(x) = 3x - 1
Solve for g . g + (-5) = 27 g = Solve for h . -18 + h = 28 h = Solve for a . 5.4 = a - (-1.8) a =