brooklyn51618 brooklyn51618
  • 01-12-2022
  • Mathematics
contestada

5.) A store pays $43 for a DVD player. The store marks up the price by 30%. What is the new price?

Respuesta :

92p2wf6pjs 92p2wf6pjs
  • 01-12-2022

Answer25

Week good :

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was one of Adams' initiatives while president? A) destroying the Bank of the United States B) protecting the land of Native America
I costs $36 for 4 movie tickets, What is Ovie tickets, What is the unit price of each ticket I
an object has a displacement of + 12 m in 6 seconds if the average velocity is found using the equation change in position / elapsed time what is the average ve
Which shows the expression x^2-1/x^2-x in simplest form
What is cheese in French HELP meeeeee please and don't give bad answers​
I candy store sells 100 types of candy. Out of these 100 types, 2/5 contain chocolate. How many contain chocolate?
6. Why can we see all the different colors of visible light waves in a rainbow? (Include the words: Frequency, wavelength)
A boat with a horizontal tow rope pulls a water skier. She skis off to the side so that the rope makes an angle of 10 degrees with the forward direction of moti
A teacher gave a math test to 48 students. The five-number summary of the test scores is shown.
Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?