awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

compare and contrast Hatha yoga to how other religions approach the concept of prayer.
Identify and explainfive challenges which might be associated with the implementation of the strategies suggested by teachers
Which english colony was a haven for catholics in north america?
What are the three different campaign tags that google analytics requires for accurate campaign tracking?
Yet then, and only then, will human beings be ripe for this, when inward and outward freedom for a woman, as much as for man, shall be acknowledged as a right,
Point C(3.6, -0.4) divides in the ratio 3 : 2. If the coordinates of A are (-6, 5), the coordinates of point B are . If point D divides in the ratio 4 : 5,
Explain how and why governments may want to regulate the price setting of a natural monopoly.
Andrea wants to deposit money into a bank account that earns 4.5% simple interest. Use the formula l=Prt to find the ammount of money that she should deposit so
Did the pilgrims move to Leyden, Netherlands before moving to America?
Gravity is greater when there is Select one: A. equal mass and more distance between two objects. B. less mass and less distance between two objects. C. more ma