Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

How did many american´s purchase ¨big ticket¨ items like automobiles and refrigerators?
The graph of g(x) ​​is the graph of f(x)=5x+15 compressed horizontally by a factor of ​ 1/5 ​ . Which equation describes the function g? A) g(x)=x+3 ​ B) g(
The creation of slavery is best understood by the concept(s) of
How often is the presidential medal of freedom awarded?
An athletic director pays $90 for 12 sun visors for the softball team. how much will the athletic director pay to buy 15 more sun visors? what is the cost of 16
Hoy hace buen tiempo. Hace sol y la temperatura es 95 F. Hoy hace __________. (1 point)
An atom emission of light with a specific amount of energy confirms that ?
Why might people choose to lurk on the Internet? A. So that they can spend unstructured time hanging out with their friends B. So that they can become pop
What is the Spaulding Classification?
Which equation is a point slope form equation for line AB ?