daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

Cylinder c rests on a 4-kg platform a supported by a cord which passes over the pulleys d and e and is attached to a 4-kg block b. cylinder c has a mass m = 10
One indication that a planet may exist near a distant star is that ...
First: Calculate the number of moles of Kool-Aid powder needed to make 100mL of a 0.1M solution. 0.1M = xmolC12H22O11 / 0.1L Then: Calculate the num
Taking notes on a subject will engage the minds of those with________ Select one: a. Aural learning styles. b. Kinetic learning styles. (incorrect) c. Both aura
Choose the element described by the following electron configuration. 1s22s22p63s23p64s1
A galvanometer with a resistance of 40.0 ω deflects full scale at a current of 2.0 ma. what resistance should be used with this galvanometer in order to constru
Compute (a) the saturation magnetization and (b) the saturation flux density for cobalt, which has a net magnetic moment per atom of 1.72 bohr magnetons and a d
What volume of a 0.580-m solution of cacl2 contains 1.28 g solute?
Which describes the cause of intoxication?
The interquartile range of the data set is 4.2, 2, 3, 3, 4, 5, 5, 6, 7, 9, 12Which explains whether or not 12 is an outlier?Twelve is an outlier because it is g