mbinaskar123987
mbinaskar123987 mbinaskar123987
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost of $13.50. Which equation represents p the cost in dollars of each notebook?
A. p= 13.50- 6
B. p= 13.50× 6
C.p= 13.50 + 6
D. p= 13.50 ÷ 6

Respuesta :

jacobsudsy
jacobsudsy jacobsudsy
  • 03-04-2018
The answer is D. You divide 13.50 by six to get the price of one notebook
Answer Link

Otras preguntas

Which function is graphed? y = –2cos(x) – 4 y = 2cos(x) – 4 y = –2cos(x) + 4 y = 2cos(x) + 4
poverty and backwardness are also considered as the cause of rapid population growth. Why???? Please I need very simple and meaningful answer.​
Write the explicit formula for the arithmetic sequence below and use it to find the 52nd term: 25, 19, 13, 7
How can you identify a socialized person ​
27. If X and Y are int type variables,what will be the result of theexpressionX%Y when X=5 and Y=2?a. 0b. 1c. 2d. 3​
Solve the proportion. 10 35 10 + x 56 x = [?]
how positive relationshipsvin a family could assist you achieve academically​
The line plot shows the favorite color of the students in class. How many students liked yellow and orange combined? A) 8 B) 10 C) 15 D) 40
may you defeat your rivals! into passive voice​
What is meant by X-ray​