longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

why do you think the vassals had to swear an oath to remain faithful to the king?
I don't know how to do this one. plz help
How do you solve this equation 35x2/5= ?
Please help! I know A, but I need help with B,C, and D
Shade the model to show the decimal 0.545
a display box is designed to hold a single baseball so the ball touches all six faces of the box. if the diameter is 2.9 inches, how much empty space is in the
Hannah's school hosted a book donation. There are 150150 students at her school, and they donated a total of bb books! Hannah donated 33 times as many as the av
In July, the price for a pair of shoes increases by $4.10. In August and September, the price drops by $4.75 and $5.90, respectively. Is the price in September
What is an example of symbiosis?
Ed planned to read 25 pages a day of his favorite book by some deadline. However, he read 8 pages more a day and there were just 10 pages left reading 2 days be