Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Tyler went to the super market to buy food for a pantry. He has $36, and can carry up to 20pounds of food in his backpack. One package of pasta is the right amo
Climate change is tied MOST closely to which basic human motivation?
how do I find the percentage of filled seats verus non filled seats for a class
Why does Tituba admit the devil told her to kill Parris?
will give Brinley crown thing! :) Check if x = 7 is the correct solution to the equation 4x – 1 = 2x + 6+x by seeing if it makes the equation true. Show your w
At a meeting of musicians, 56 of the musicians play the piano but only 35 play the violin. What is the minimum number of people at the meeting who play both pia
Neurons transmit signals to the central nervous system. The brain processes this information to initiate a response. Two neurons communicate with each other thr
What does a polygon look like
+ Write the polynomial "5a2+3a²+a+1” in standard form (from greatest power to lowest):
The only nonmetal in Group 14 is A carbon. B. oxygen. C. nitrogen. D. fluorine.