hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

The three major rivers of India originate A on the Deccan plateau B in the himalaya mountains C from underground aquifers D on the Ganges plains
Would a non-industrialized or an industrialized nation more likely be an empire builder? Why?
How many terms of G.P. 3, 3², 3³,... are needed to give the sum 120? (Show Your Work)! (90 Points) Please Help!
Which of these scenes lends itself most readily to music? the scene when Betty and Abigail accuse other women the scene between Abigail and John Proctor i
1. Fill in the blank with the correct form of the verb between parentheses. Ellos (poder) hablar en alemán. A) pueden.
How many Tables are needed to make a long table that will seat 22 people
can someone please help me with american gov ?? :(
Because mobile users consume information one screen at a time, you should ________ when you're writing to them.
Enter the word you received when you completed the Age of Exploration activity____?
mora bought 3 bags of appkes for her class. one full bag has 8 apples, and each apple weighs 6 ounces. write a numerical expression to represent this situation.