kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

evaluate the expression for the given value of the variable. |4b-8|×|-1-b|+2b^3;b=-2
Use the terms synagogue, Sabbath, and kosher to describe traditional Jewish practices.
Researchers in egypt believe they might have located two hidden rooms inside of what 4,500-year-old structure?
Proteins are important biomolecules that build organisms and direct chemical reactions. Proteins are polymers composed of long chains of
Who remembers the name of Lyndon Johnson's dogs?
A small company plans to invest in a new advertising campaign. There is a 20% chance that the company will lose $5,000, a 50% chance of a break even, and a 30%
Once the title for Georgia was secured, the organizers banned all of the following EXCEPT to ban slavery. freedom of religion. to prohibit the importation of ru
what does the department of commerce do?
the total money y Aron earned mowing x lawns is shown by the equation y = 15 + 25. what does the slope represent
You've decided to capitalize 100% of your new business by obtaining a loan from a local bank. Your initial funding will