Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

How many brands of raisin bran are shown in the table?
Jenny wants to earn $ 1,300 by the end of the summer . How much more dose she need to earn to reach her goal?
Solve the equation using the quadratic formula. x^2-4x+3=0
Can someone help me please The _______ is the unit of measurement for capacitor rating. A. ampere B. ohm C. farad D. volt
it is 185 miles to fort worth. if vang drives 2 hours at 65 miles per hour, how far will he be from fort worth?
A states’s number of electors is equal to its number of?
The oxygen released during photosynthesis is produced by the light-independent reaction - True or False?
WILL GIVE BRAINLIEST PLZ HELP IF YOU KNOW THE RIGHT ANSWER!!!!!!!!!!!! What kind of phrases are underlined in the sentence below. Check all that apply. My n
The area of a rectangular picture frame is 301/2 square inches the length of the frame is 61/2 inches find the width o f the frame
the value of x is ?