chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Write the word form and tell the value of the underlined digit. 9,000,009 the first 9 is underlined
What is the range of numbers along the lines of longitude
If 3 and 4 are magnitudes of vector quantities, when will the magnitude of their sum be 5?
The sum of three numbers is 64. The second number is 3 more than the first. The third number is 11 less than twice the first. Find the numbers.
2.70 feet is the same as how many cm?
Mrs. Jennings had a 5/7 gallon of paint. She gave 1/7 gallon each to some students. How many students received paint if Mrs. Jennings gave away all the paint?
3/5x=52 is the answer 120 or 130
What sort of problem do you use acceleration due to gravity ? What sort of problem do you not ?
What is a U.S. engineer's ride?
drew's weekly allowance is $8. His friend jan's weekly allowance is $10. Drew spends $3 a week and jan spends $4 a week. WRITE TWO EXPRESSIONS TO SHOW HOW MUCH