x999x x999x
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

24 loavs of bread cost $48. how much does 10 loaves cost

Respuesta :

tayloosinp4rkce
tayloosinp4rkce tayloosinp4rkce
  • 01-03-2018
let x =1 loave of bread 's cost

x=48÷24
=2
10 loaves cost
=10x
=10(2)
=20
Answer Link

Otras preguntas

“i want to become fluent in spanish” is an example of what type of goal? A) community B) psychological C) emotional D) mental
Read the excerpt below and answer the question. “Honey, me an’ Fred, we met in a rumble seat eight months ago and we was practically on what you might call the
The diagram below shoes a circular stage at an outside theatre. The shaded area represents a grassy area where the audience can sit to watch the play . What is
i do not understand stand question 1-4 plzz help me
A car travels at a speed of s miles per hour. It covers 126 miles in 3 hours. The equation that can be used to find the value of s is × s = . The speed of th
The radius of one sphere is twice as great as the radius of a second sphere. Find the ratio of their surface areas. 1/2 1/4 1/8 1/16
Acute myocardial infarction is a condition with A. rupturing of plaque. B. obstruction of the coronary artery and death of heart muscle. C. a bl
What are the roots of the polynomial f(x)=x^2+9x-70?
Which measure is equivalent to 2.5 liters?'
10. Tell what the following people are going to do tomorrow, by changing the present tense verb to the correct form of the future tense. Escribes en el papel.