Seudónimo Seudónimo
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

plz help ill give you brianlist

plz help ill give you brianlist class=

Respuesta :

mathmate
mathmate mathmate
  • 04-02-2018
Given:
12 sq.ft of paper @ $1/sq.ft
4 ft of wood @ $3/ft
14 yds of string @ $2/yd

Part A:
total cost for one kite
=12 sq.ft of paper @ $1/sq.ft
4 ft of wood @ $3/ft
14 yds of string @ $2/yd
= 12*$1 + 4*$3 + 14*$2
=$12 + $12 + $28
=$52

Part B:
Total cost for four kites 
= 4* cost for one kite
= 4*$52
=$208
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the following information for the element cesium *if your good at these pls go to my profile and answer more related questions.*
provide(s) many scalability benefits by offering additional network and storage resources on demand and services like autoscaling and load balancing.
3. The Wallace family split a 17% pound bag of dog food between their three dogs. How much dog food does each dog receive? A 5 3/8 B. 5 3/4 C. 5 2/3 D.5 11/12
[tex]10x-16y=12 \\ 5x-3y=4[/tex]If [tex](x, \ y)[/tex] is a solution to the system of equations above, what is the value of [tex]x-y[/tex] ?
write the sentence as inequality. one-half is at least 3 times a number p
expand and reduce: A = – 3 (5 x – 4) B = (2 x – 8) (4 x – 7)
Please help! I can mark you brainliest!!
ghghghghghghghghghg.
How did the Protestant Reformation influence European relations in the Americas?
Which of the following is NOT a deception method of customers A)Warning label B)Pigeon Drop C)Ponzi Scheme D)Bait and Switch