grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

Body Works sells hand cream at $15.50 a container. A month later, they marked down the hand cream 45% in order to get rid of the inventory. What is the new sell
9. Separating funnel is used to separate immiscible liquids based on their __________​
What is the theoretical yield, in grams, of potassium nitrate?
Need help on these problems very urgently !!
2. Based on the current data, what is ths probability a new student enrolled in a science course is also enrolled in a math couse: Give your answer as a fractio
By this time tomorrow, they will have finished their work. what tense is it?
Question: Why did I learn English not fast ?
triangle ABC is shown. what is cos ​
Frederick Douglass, in a speech before the Scottish Anti-Slavery Society, 1860 My position now is one of reform, not of revolution. I would act for the aboli
A city of 80,000 people is having a parade. 70.8% of the city will not be attending. How many people will be attending?