daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following is not true of the Dred Scott decision? Slaves are not free because they are property of their master. Property cannot be denied an
Great Britain’s success in the Battle of Britain and the Soviet defense of Russia proved that Hitler’s army could be _____.
Which of the following examples illustrates an energy transfer between the atmosphere and hydrosphere? a plant roots absorbing water from the soil b polar ice r
Which statement about water is correct? A. The atoms within a molecule of water are held together by hydrogen bonds. B. Water has a low heat capacity allowing e
What is Bright and Asks a lot of questions?
round 8.373 to the nearest hundredth
Is it safe to take Capsule lycored during pregnancy?
what plus what equals 11 and what times what equals 30
why does the body need so many organ systems
what is three more than twice a number k? Please Help!!!Also please explain!!!!