Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

What is decimal of 1/10
....................................
apex which activity is not one of the states responsibilities regarding infrastructure
True or false? Dispositionism refers to the view that our behavior and actions are determined by our immediate environment and surroundings.
It can be ranked and has order. It is numerical.
what would the awnser be for f(15)=?
PLEASE HeLP look at the screenshot
a) 2x + 10 = 18 c) 5a - 12 = 23 b) 3(x - 1) = 6 d) 5x = -75​
Select the statement that describes what an ion-selective electrode (ISE) measures. A. ISE measures the pH of a solution. B. ISE measures the concentration of
What is the slope of (-8,1) (6,8)