alajahb6671 alajahb6671
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

You and a friend go out to dinner and each pay for your own meal. the total cost of the two meals is $25. your meal cost $4 more than your friends meal. how much does each meal cost?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 04-01-2018
two meals=$25
let my friends meal be $X,
so my meal is $X+5
both meals costs (X+5) +X=25
2X+5=25
2X=20
X=10
My friends meal costs $10
and my meal costs 10 + 5= $15
Answer Link

Otras preguntas

Part a how many milliliters of liquid does the smaller graduated cylinder contain? express your answer in milliliters using the proper number of significant fig
Is it normal to hear a faint ringing when you plug your ears?
Which sentence uses end punctuation correctly? A. Watch out for that car? B. Watch out for that car, C. Watch out for that car. D. Watch out for th
What advantages do flowers give angiosperms over gymnosperms?
in which food category is starch
Does the yo form of any verb end in a letter a
Besides the 90° angle measure, what are the other two angle measures of a right triangle with side lengths 5, 12, and 13? Round to the nearest degree.
how are contemporary maps used as reference and communication tools
What is the y in 10.3=0.6y
Ryan runs 9 miles in 73 minutes. How many minutes does he take per mile?