alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

will mark as bianleast The perimeter of the regular polygon shown is 15 m. What is the side length of the polygon? 2.5 m 3 m 3.75 m 90 m
The passage below contains examples of which figures of speech?
Find the distance between the points (-5,1) and (-2,-5)
Define a function f that determines the amount that Nicole pays (in dollars) for gas to drive m miles, given that Nicole's car gets 25 miles per gallon and
Thomas gagne un salaire __. Il est homme d'affaires. élevé modeste 2. Leïla a obtenu un __ de vendeuse au magasin du Monde. poste domaine 3. Vous allez l'embauc
Someone help me with this plz! 20 POINTS
why are some people an angel to each other meanwhile the others are not nice
Which African ethnic group believes that the gods are always watching and they will either bless or curse a person based on his or her behavior?
¿Como se sentia prometeo,segun mi punto de vista? ¿Me he sentido alguna vez asi? ¿Por que?
The store's rectangular floor is 42 meters long and 39 M wide how many square meters of flooring do they need use estimation access to the reasonableness of you