cece205 cece205
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If 2 pizzas cost $16.22 how many 6 will cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2017
I believe your answer would be $48.66.

If 2 pizzas cost $16.22 you'd have to find the cost of 1 pizza. 
So you'd do $16.22 divided by 2. Which gives you 8.11 = $8.11

Then you want to know how many 6 costs.
That'd be $.8.11 x 6 = $48.66
 
If I'm doing my math correct that is your answer. $48.66

Hope this helps!

Answer Link
Ayeitsjezzy
Ayeitsjezzy Ayeitsjezzy
  • 01-12-2017
$48.66

16.22÷2=8.11

8.11x6=48.66

6 pizza would cost $48.66
Answer Link

Otras preguntas

The point (3,7) is reflected in the y axis. What are the coordinates of the transformed point?
why is water so important in metabolism
plz help me solve this question how many remain when 87 is divided by 9
written in simplest form, the expression (x^2)(y^2)-9 over 3-xy is equivalent to 1. -1 2. 1 over 3+xy 3. -(3+xy) 4. 3+xy Please show work
Which of the following describes the Conquistadors goals in the New World? Select one: a. Gold - The Conquistadors wanted to get rich b. God - The Conquistadors
if x = -3 calculate the value of: x3 + x
There are 21 males in the algebra 1 class. If 75% is female, how many students are there in the class?
why did some people treat native americans so badly?
name 1 element in the periodic table that sounds like a name
How do you calculate the initial speed given time and displacement? The question is: The longest kick in CFL history was 83.2m. If the ball remained in the air