SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

what plants need in order for photosynthesis to occur
FREE P0INTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
although plants and ainamals are both living things___
What is the value of x? Enter your answer in the box. (8y+12)° and (7x+4)°​
How would the number 48.15 be written in words?
tìm tập xác định của hàm số : [tex]y=\frac{2x}{x^{2-2x+1} }[/tex]
rlly easy! What is the answer for this? whoever answers this first and answers correctly gets brainliest!
judith weighs twice as much as Kristina.judith can run up a flight of stairs in 5 seconds while Kristina requires 10 seconds.compare The girls power.​
A rocket was launched from the ground and reached its maximum height of 36 feet at a distance of 12 feet from where it was launched.
Read the excerpt from "Children of the Drug Wars."These children are facing threats similar to the forceful conscription of child soldiers by warlords in Sudan