loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Select ALL the correct points on the graph. If lines joined each given point on the graph to the origin, which points would be on lines that represent a unit ra
one leg of a right isosceles Triangle is 6ft what is The area of The Triangle
what is the largest animal in the sea
Explain how to simplify one of these operations with radicals? (45pt)
One method to determine the monthly payment for a car loan is based on using future-value simple interest. To use this method, first find the sum of the princip
Please answer the following correctly!! Thanks so much!!
Read the excerpt from "A Modest Proposal." This I freely own, and 'twas indeed one principal design in offering it to the world. I desire the reader will observ
What is the value of y? a. 30 b. 26 c. 28 d. 24
spanish 1 please help
A reproductive a measurement is an accurate one? True or false