2sweetheartj27 2sweetheartj27
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

Number 7 plz. Grade 7 Math. Pre algebra

Number 7 plz Grade 7 Math Pre algebra class=

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-11-2017
The price up to 20% was
120*40/100=48 $

The cost down by 20% is:
48*80/100=3840/100=38,4 $

38,40=40*x/100
x=38,4*100/40=3840/40=96 %



Answer Link

Otras preguntas

Please helpI have to do this and I don’t know the answer
help pls with O ill give brainliest
The price of chicken pieces at supermarket is shown as R36.40/kg mandy goes to the supermarket to buy the chicken is sold in 1 kilograms packets. So calculate t
A storage container shaped as a rectangular prism can hold 896 wooden cube blocks with edge lengths of 14 ft. What is the volume of the container? Enter your an
What is the correct answer NEED IT ASAP PLEASE​
GIVING BRAINIEST IF CORRECT!!! Why did Wilson's 14 points have little influence during the armistice?
Which development most contributed to the educational and economic trends discussed in the excerpt? A.Civil Rights Movement B.growth of suburbs C.baby boom D.GI
kailan sinalakay NG mga hapones ang pearl HarbolA. December 8, 1941B. March 11, 1942C. May 6, 1942D. December 26, 1941 ​
Which of the following is true? - [ ] A mole of propane has more mass than a gram of propane. - [ ] A mole of propane has 6.03 x 10^23 grams. - [ ] A gram would
At the end of "A Good Man is hard to find," "the grandmother's head clear[s] for an instant" and she seems to honestly recognize and care about another person f