blackqueen1029
blackqueen1029 blackqueen1029
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

strawberry candy cost 3¢ more than lollipops.

sarah pays 54¢ for 2 strawberry candies and 4 lollipops.

write an equation and solve for your variable.

Respuesta :

rfisher23nms
rfisher23nms rfisher23nms
  • 02-11-2017
The answer is 54 divided by 4
Answer Link

Otras preguntas

Which instruments were not typically used in minstrel shows?
Scientists conduct crash tests on cars to determine their safety. Suppose the maximum allowed deceleration during a crash is –23 m/s². The crash tests on the la
The slope of the line below is 2. Use the coordinates of the labeled point to find the point-slope equation of the line.
If x-y=8,find the value of y when x=3
Discuss a use for evaporation.
an object from space burning up as it enters the atmosphere of a planet
A farmer has a ten-acre plot to feed his family. What is the most efficient way to use the plot? Explain why you chose your answer. a. grow corn and feed it to
what is the answer to 5p^2(2p+1)
PLZ HELP ME Which are correct ways to rearrange the ideal gas law? Check all that apply. A. P = (nRT)/V B. T = (nRV)/P C. R = (nVT)/P D. T = (PV)/(n
In the book, of Mice and Men, what page is the word floozy in?