alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

When filing your tax return, what is the maximum amount you can deduct for a capital loss?.
Assume that adults have IQ scores that are normally distributed with a mean of 105 and a standard deviation 15. Find the probability that a randomly selected ad
I need help with this question
Find the value of 11 P 3
Jose has been asked to conduct a needs assessment for an operational department. What is the first logical step he should take?
The graph shows the amount of money that the journalism club raised for a scholarship fund over a 5-week period If x represents the number of weeks, which funct
In developing a claim message, you should leave the adjustment (or solution) up to the receiver so that you do not sound too demanding. a) true b) false
The final three shots of the raiders clip (airplane, campus, classroom) have music until the cut to the classroom. what is the music's primary function?
What habits did glass develop that proved harmful to him? How can you avoid developing comparable bad habits yourself?
How are power and the various globalisms linked? Can you provide an example from your own life?