aniayagunn
aniayagunn aniayagunn
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

At a discount grocery store, Jessica paid 0.72 for an 8-ounce bottle of spring water. What is the cost of the spring water per ounce?

Respuesta :

HandyMan133
HandyMan133 HandyMan133
  • 01-11-2017
Hey there!

The cost of the spring water per ounce is .09.
How?
You just divide. .72/8= .09
Answer Link

Otras preguntas

List the pros and cons of a savings account.
The product of nine and x is greater than six more than the product of three and x
4 times as much money as $5
write 4/9 5/9 ratio in simplest form
Death Valley, California, is 282 feet below sea level. Represent this altitude as an integer. I got -282. Am i correct?
A sample in which each member of the universe has an equal chance of being included
A planet in our solar system is located far from the sun describe the size and composition of the planet
Philadelphia, Pennsylvania, is 2,147 miles from Salt Lake City, Utah, and 2,868 miles from Portland, Oregon. What is the difference in the round-trip distances
9/10 times a number plus 6 is 51
Jessica wrote 6+6+6 on the board. What is another way to show 6+6+6+6