ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

how do you say 'im getting over you' in spanish
Why can't plants catch a cold?
what is 8-4/5f>-14-2f
which element can become stable by losing 1 electron
express each number in fraction form before finding the inverse:7,10,1 3/4,
how many valenceelectrons does rare earth metals have
When 8.00x10^22 molecules of ammonia react with 7.00x10^22 molecules of oxygen according to the chemical equation shown below, how many grams of nitrogen gas ar
What builds proteins in a cell?
how many thirds in 5
if x = -3 calculate the value of: x3 + x