jdieue jdieue
  • 01-10-2017
  • Mathematics
contestada

Hulu bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 ounces in 1 pound

Respuesta :

EuniceJEJO
EuniceJEJO EuniceJEJO
  • 01-10-2017
12/16=.75

.75 is 75 cents
Answer Link
Camalama Camalama
  • 01-10-2017
12/16 = 3/4    
3/4 = 0.75
the confetti is 75 cents per ounce.   
$0.75 * 16 =$12.00
Answer Link

Otras preguntas

What branch commands the military
pls help me with this question and reply answer​
ASAP I NEED HELP WITH THIS!!! Find the area the sector. A.1083pi/4in B.38pi in C. 57/4pi D.1083/8pi in
Write the integer represented by H. List its opposite and absolute value.
What is the eighth term in the sequence 4, 8, 12, 16, 20…?
Choose the best answer A, B, C, or D to indicate the most suitable response to complete the following exchange. "Do you mind if I make a phone call?" — "_______
Topic: The Quadratic Formula Progress: The movement of the progress bar may be uneven becouse questions can be worth more or less (including zero) depending you
hello bro are you freefire player than give me 2000diamin​
8c + 2(6 - 3c) - 7 How do I simplify this pls help
What is the structure labeled E in the diagram below?