starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Figurative language used by the author to create mental pictures is most precisely called
Which of the following is a stimulant? a. Heroin b. Caffenine c. Morphine d. Tranquilizers
Which of the following is true about acids? a. Acids give foods a bitter taste. b. Aqueous solutions of acids conduct electricity. c. Acids have a pH value g
Estimate the product 33.6 x 82.1
a swimming pool has a perimeter of 72 feet the short side measures 16 feet what is the length of the longest sides of the pool
What is pie in decimals
How do you write 50% as a fraction in simplest form?
"After having lived with her for a year, Chad studied Marilou's eyes across the table, realizing he had never had a clue about what make her tick." This sentenc
The basic functional unit of the kidney is which of the following? A. nephron. B. neuron. C. ureter. D. urethra.
how many years does one mouth symbolize on the cosmic calendar