Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a direct characterization of Ted from "My Brother's Keeper"? a) I'm your kid brother. Fiver yeas younger than you are and all the time, all t
By tradition, when does the presidential campaign begin?
Eating 6y foods helps us in managing stress because
"A pair of shoes that costs $40 was marked up by 25%. What was the markup and what is now the selling price. Show your work."
a shopper paid $51.93 including tax for an item marked $48.99 what would she pay for another item marked $75?
find 3/8 in simplest form
Most aquatic animals conduct _____ fertilization.
The official leader of the U.S. Senate is the a. President Pro-tempore. b. Speaker of the Senate. c. Vice President of the United States. d. Senate majority lea
A group of rock layers containing similar fossils of similar age is called a A. strata B. stage C. season D. series
A way to categorize information and point you to where to find that information is called a. An index b. A glossary c. A table of contents d. Both A and C