sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Given points A (1, 2/3), B (x, -4/5), and C (-1/2, 4) determine the value of x such that all three points are collinear
What is the value of the expression when a = –4 and b = 5? (a + 2b)^(3) + 3a^(2) 1. 264 2. -348 3. -952 4. 168
What do expressions ( three squared three ) and ( three squared four) have in common
Lie is rolling a random number cube. The cube had six sides, and each side is labeled with a different number 1 through 6. What is the probability that he will
___ enable us to chew food
identify the domain and range for (1,4) (2,5) (0,6) (1,7) (2,8)
A woman who is a carrier for hemophilia marries a hemophiliac man. What will be their children’s possible phenotypes?
Using a multi-columned graphic organizer is most helpful when A) finalizing an outline. B) decoding unfamiliar words. C) establishing the meter or syntax of a l
Please answer the 3 questions above. SHOW YOUR WORK If you don’t show your word or reply with stuff like “aldbaldbs” or “Idk the answer” I’ll report your accoun
F(x) = 12 over 4x+ 2 Find f(-1)