paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

-15+22=m- 8 thanks for the help
Which statement best summarizes the purpose of repetition in poetry? A. Poets repeat words and phrases to create a more regular rhythm. B. Poets repeat word
the larger of two numbers is seven less than three times the smaller number. if the sum of the number is 61 , find the numbers
Help wanted!! 10 points up^^
Each main point should be noted in an outline as... 1.a roman numeral 2.a capital letter 3.a number 1 4.any of the above 5.none of the above
Terence owes $5.00 to his mother and his father. Write the integer problem and determine the total amount he owes his parents. (50 PTS SUPER EASY)
Please help and explain 20points
The region that includes parts of Israel, Syria, and Lebanon is called __________. a. Asia Minor b. Cyprus c. Sinai d. Palestine
what sports are played in Argentina. list 5 please
Read lines 559 – 562 of Beowulf: "I served them well, / with my noble blade, as was only fitting. / Small pleasure they had in such a sword-feast, / dark thing