Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of ‘x ‘ from (3/2)⁷÷(3/2)³=(3/2)x+2
What is two times two
4. nine hundred forty-one thousand, eight hundred five​
1 Point What advantage does a poet have over a painter when representing ideas? A. The poet allows readers to form their own images of a story or idea, whereas
Your neighbor, John P. Fidelity, wants to become a judge on the state supreme court, but he doesn't know what qualifications he must meet in order to become one
You can find the product of any two ___ using tiles. A. Polynomials B. Binomials C. Non-polynomials D. Trinomials
If the volume of 2 cubes are in the ratio of 8:1 what is the ratio of there edges
If f of 1 = 3 what is f of 4?
Simplify: 4(8x+ 1) - 6(1 - 8x)
For men taking the the Air Force Physical Fitness Test, the best possible time to run 1.5 miles is in less than A. 15 minutes, 30 seconds B. 13 minutes, 36 seco