barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

4/3v^2x -5/6vx^3 what is this answer for algebra
Juan Ramirez sells suits in a major department store on weekends. he earns a commission of 5 percent on the first ten suits, and if he sells more than ten, he e
Find all points having an x-coordinate of 4 whose distance from the point (-2,-1) is 10
How many ping pong balls would it take to fill a classroom that measures 22 feet by 16 feet by 9 feet? (Assume that a ping pong ball has a diameter of 1.5 inch
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
THE FULL MOON TURNED ORANGE AND THEN GOT REALLY DARK WHAT COULD HAVE MADE IT TURN DARK LIKE THAT
PLEASE HELP IS THE OLD YELLER !!!!!!!!!!!! When does Mrs. Coates first demonstrate that she recognizes Travis is taking on his father's role? A. when Travis go
After his paycheck, Mr.Weber's credit card balance was $245.76. His payment was for $75.00. Write and solve an equation to find the amount of his credit card
Which describes the significance of Athens's victory in the Persian Wars? A. Athenians gained new confidence in their own abilities, which led to a golden
prove that x^n-Y^n divisible by x-y for all natural numbers x,y (x!=y),and n.