wolfplaygame01
wolfplaygame01 wolfplaygame01
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

If cardboard costs $0.05 per square inch, how much would it cost to make a box with a surface area of 384 sq inch? How would you solve this?

Respuesta :

magicacd
magicacd magicacd
  • 03-05-2017
You just have to multiply 384 and 0.05 to get the cost. Which is 19.2 so the answer is $19.20
Answer Link
jemelia45
jemelia45 jemelia45
  • 03-05-2017
$0.05 multiply 384 = $ 19.2
Answer Link

Otras preguntas

I need help on this math problem.!!
A fault is ____. (1 point) a place on Earth where earthquakes cannot occur a fracture in the Earth where movement has occurred the place on Earth’s surfac
What are Egypt and Mesopotamian's differences?
how does gabriel garcia marquez create humor in his story The Uses and Abuses of the Umbrella? use evidence to support answer
SPANISH Q NEED HELP PLEASEEEE
The math club is doing a fundraiser to raise money to attend a math competition. The club was told by their advisor to raise $2000, but they decided to raise $4
Can you solve this in slope intercept form M= - 2/3; (3, 4)
unit rate of $8.43 for 3 pounds
Over the past 40 years the Forest Service has expanded its' system of logging roads to a current total of about A. 3500 miles B. 35 miles C. 350 miles D. 350,0
According to the text, the potential for psychological dependence is lowest for