HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

For a scholarship, you need to write an essay that is at least 750 words but no more than 850 words. Write an absolute value equation that represents the minimu
4x-6>22 explain or prove if 5 or 8 is a solution to the inequality
Which statement best describes why interpretations of history change over time? O A. Time affords greater flexibility to study more sources that support one's p
Why were the 1300s a century of crisis?
What are the zeros of the function 3(x+3)-4?
A particular accent can be a sign of a person’s social class. A True B False
When the population of organisms in an environment increases, what inevitably happens to the population growth rate?       A. Continues growing exponentially  B
Why should African Drumming matter to me and the world? Please help this is due today
How do scientists know the Earth’s magnetic field has reversed itself many times in the past?
what is a mollweide map