hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Which type of solid has the lowest and highest melting point?
Which verbs are most appropriate to use in an essay written in the past tense? Select 3 options. Wrote thought explains insisted argues
Why did the author MOST LIKELYthe section titled "The Reports ofThe Truthbefore the section titledA to build up the mystery about thecurse reported to be inscri
calculate the angle between the longest side and the diagonal of a 577mm by 1000mm rectangle
In the passage Saving a Garden in Need from Saving a Garden in Need
How did agriculture and metal-working relate to the settlement, growth and development of civilization?
list three political ideas from the original thirteen colonies that influenced American government​
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! The line plot shows the weights of packages of meat that members of a club bought. The meat will be mixed with vege
Explain how Hitler was able to get people to become anti-Semitic and support his plans.​
8*1/8= what Pls help me because it’s for tomorrow