SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

solve for v 2(3v+8)=70
Consider the borrowing rates for Parties A and B. A wants to finance a $100,000,000 project at a FIXED rate. B wants to finance a $100,000,000 project at a FLOA
help me with this please
Solve 10-5x+1=7x+11-12
How do Earth's ecosystems resist the flow toward maximum entropy? a. Plants and animals decompose after dying, which returns energy to an ecosystem. b. Plants a
Which of the following is the best example of behavior influenced by society’s standards and expectations?1.Obeying the speed limit while driving2.Walking inste
What can identify you as a student?
Natalie has prepared the balance sheet and income statement of Cookie & Coffee Creations Inc. and would like you to prepare the cash flow statement. The com
What an artist can learn from their own work?
Jacob’s age is two years more than the sum of the ages of his siblings Becky and Micah. Which equation represents Jacob’s age? A. z = x + y − 2; x represents M