makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

The federalists were an early American political party that wanted strong state government and focus on personal property. True or false?
Which piece of equipment would give the MOST accurate measurement of 45 mL of a liquid?
(09.02 LC) Which of the following is a step in constructing a circle circumscribed about a triangle? (6 points) Select one: a. Use a compass to locate the inter
write the fraction below as a sum or difference 5x+7 over 4
Mathematics help please!
When an economic model is used, it tends to:?
The type of bonding and the numbers of covalent bonds an atom can form with other atoms are determined by __________.
Chef and cook positive or negative connotation
Fat tire’s 20-year life would indicate their success at:
what became of the Eastern Roman Empire after the collapse of the Western Roman Empire