Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Put the verbs in brackets into the correct form of the Past Simple or the Past Simple Passive (((((20 POINTS))))1. He __________ (break) his leg when he _______
8 1/2 - 3/8=? pls answer fast ​
Each year the Royal London company gives its employees a gift box containing 6 bags of coffee, 4 boxes of tea, and 2 boxes of biscuits. If in the first three ye
For the function y= -2+5 sim {pi/12(x-2)}, what is the minimum value
Do you agree that the family remains to be the basic unit of society? Why or why not? What does it mean for a family to be a basic unit of society? Do you think
decrease 2155.45 by 18.5 round 2dp
Algorithm to find odd integers between 1 and49 ​
&= {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12} S = square numbers E = even numbers Complete the Venn diagram. E, S 4 2,6 8, 10, 12 E & = { 1 , 2 , 3 , 4 , 5
need help with this please
Could someone explain why the value of x is (-2).​