4509019420 4509019420
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie? A) $0.25 B) $0.50 C) $2.25 D) $3.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2017
A is the answer Hope this helps
Answer Link
redfirearne
redfirearne redfirearne
  • 03-03-2017
Hey,
So since a dozen is 12, three dozens is 36.
If 36 cookies = 9 $ we have to divide both sides of equation with 36.
so 1 cookie = [tex] \frac{9}{36} [/tex]$ and [tex] \frac{9}{36} =\frac{1}{4} [/tex]
So a cookie equals to [tex] \frac{1}{4} [/tex]$ and since [tex] \frac{1}{4} [/tex] equals to 0.25, the answer is A) $0.25
Hope this helps, and don't forget to choose the brainliest answer please :)
Answer Link

Otras preguntas

Select the mathematical sentence that is true. A. 4 • (6 – 2) + 5 < 9 + 3 • 4 B. 4 • (6 – 2) + 5 > 9 + 3 • 4 C. 4 • (6 – 2) + 5 = 9 + 3 • 4
in the late 1800s, the first state government reform legislation regarding railroad practices addressed
How do u solve ratios
Please explain why you add to find the sum of two negative integers, but subtract to find the sum of a positive and a negative integer. Use a number line or cou
why is it unwise to feed an infant only fat free milk
What is the Persians major holidays
what is 28/50 as a decimal
Explain why or why not 12.702 is a reasonable value for the expression 5.8 ×2.19
which two numbers add up to 3 and multiply to -2
why is energy important to living things?