msprunnie1l2m msprunnie1l2m
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Kate buys 2.4 kilograms of rice . she separates the rice into packages that contain 0.4 kilograms of rice each. how many packages of rice can kate make.

Respuesta :

deplorablesrus
deplorablesrus deplorablesrus
  • 03-03-2017
I took a wild guess using my calculator.
So I do 0.4x6=2.4 kilograms
So she can make 6 packages at 0.4 kilograms each
Answer Link

Otras preguntas

Explain why silicon dioxide is a suitable material for lining furnaces
The __________ and Ronne ice shelves are major landforms in Antarctica. a. Ayers b. Aoraki c. Cook d. Ross
what are integers that are not whole numbers
Express 14 100 000 in scientific notation
The price of a sandwich is $1.50 more than the price of a smoothie, which is d dollars. what does the expression d 1.5 represent?
What value of the variable makes the statement true? m + 4 = –2.8 a. –6.8 b. –1.2 c. 1.2 d. 6.8
How do you graph y= -x+5
Essay about the death penalty
which two countries fought over cyprus
The most diverse colonies were ______________. the southern colonies the backcountry the New England colonies the middle colonies none of these