ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

what parts of speech is up in this sentence. he looked up and saw stars and sun​
TRUE or FALSE In the First Continental Congress, many members still wanted to find a peaceful solution to the problems with England.
FIFO and LIFO Costs Under Perpetual Inventory System The following units of an item were available for sale during the year: Beginning inventory 20 units at $40
Connect In “Occupy LSX . . . ,” it’s mentioned that some of the protesters wore Guy Fawkes masks. What were the masks a reference to?
Multiplying a number by 9 and subtracting 6 is 16 less than twice the number. Find the number.
49 water bottles in seven cases equals blank water bottle per case what is the unit rate
this is due today pls help pls
Ano ang Information Communications Technology
PART A: What does the word "exorbitant" most closely mean as it is used in paragraph 10l
Find the dimension of fractal with a scaling ratio of r=9 and a replacement ratio of N=11. Round your answer to the nearest hundredth. The dimension is blank