EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?
An object of mass 2 kg has a linear momentum of magnitude 6 kg • m/s. What is this object’s kinetic energy?
The sales tax rate is 8%. Estimate the tax on a jacket that costs $69.95.
Checking daughter's homework and need help!  Miguel ordered a party try of sandwiches for a birthday party.  During the party, the quests left 2/5 of the sandwi
Place the mouse, fruit fly, duck, and gorilla in order of their relatedness to humans, from least related to most related. a. mouse - fruit fly - duck - gorilla b
How do enzymes help to carry out biochemical reactions? A. By decreasing the energy of the reactants B. By increasing the activation energy of the reaction C. B
What caused the rise of military government in Japan?
how do you figure out what is 1/4 of 10.
the rectangles on a quilt are 2in. wide and 3in. long the perimeter of each rectangle is made by pattern of ref thread. if there are 30 rectangles in the quilt,
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1