ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The depth of the water is 65 m. The density of the water is 1000 kg / m3. The gravitational field strength g is 10 N / kg. What is the pressure exerted at the
Part III: Identify the parallel structure in Abraham Lincoln’s famous Gettysburg Address speech after the battle of Gettysburg in 1864. Highlight or underline t
What is the perimeter of the triangle?
plss help i’ll give brainliest thank you!
A fiscal year is best described as a __________ year. A. calendar B. business C. school D. shortened
A new solution you came up with that will help with water pollution
Who´s up right now ?
Answer this question to get marked as brainliest!!!!!
Can anyone help me with this question like just think of anything at this point!