KynediJ787353 KynediJ787353
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Four gallons of gasoline cost $17.56. What is the price per gallon?

Respuesta :

FerdinandH447912 FerdinandH447912
  • 03-11-2022

write a relationship between the cost and the amount of gasoline

[tex]\begin{gathered} 4gal\Rightarrow17.56 \\ 1gal\Rightarrow x \end{gathered}[/tex]

solve for the x

[tex]\begin{gathered} x=\frac{1gal\cdot17.56}{4gal} \\ x=4.39 \end{gathered}[/tex]

the price per gallon is $4.39

Answer Link

Otras preguntas

Why was U.S. support for the government in El Salvador controversial?
the three groups of invaders were?
Last year Sarah stretched and ankle ligament beyond its limits while exercising. This caused an injury to her ankle. What is this kind of injury called?
What was a typical day like for slaves
what's abnormal psychology?
Which sentence is written correctly? A. The comic book shop is the more wonderful of the many places nearby. B. The comic book shop is the most wonderful of the
During the 1920s, how did credit card debt play a role in causing the Great Depression?
Find the slope of y=4
Turn 0.46 into a fraction
what is 1430÷75 in fraction form