AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

abcde is a regular pentagon abfg is a square solve for x
Kyle is finding the area of this figure using a rectangle and a triangle. What is the area of the figure?A) 315 cm2 B) 405 cm2 C) 90 cm2 D) 325 cm2
160% of what number is 200? please explain.
What does a scientist observe in a chemical's reaction rate?
Help meeeeeeeee...…….Wu purchased a container of peanuts that weighs 5 kilograms. Mindy purchased a container of peanuts that weighs 4,800 grams. How many more
How do I Factor x^6+27=0
Good Afternoon! Please don't Put anything if you don't have an any idea. :) Brainstorm ideas for a new amendment to the Constitution. I will give Brainiest!
what is the point-slope equation of a line with slope -3 that contains the point (-8,-4)?​
Which sentence is written in a formal writing style? I really love my journalism class because it's super fun and engaging. I know the local newspaper reporters
16 minutes left! Anyone know the answer to this algebra problem? Will give brainiest