ChigozirimJ52381 ChigozirimJ52381
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 36-fluid-ounce carton of apple juice for $8.28 6-cup carton of apple juice for $5.76

Respuesta :

JennavieU356678 JennavieU356678
  • 03-11-2022

In this case, what we must do is calculate the price per unit each one:

[tex]\begin{gathered} 1\text{cup}=8ounce \\ \frac{8.28}{36}=0.23 \\ \frac{5.76}{6\cdot8}=0.12 \end{gathered}[/tex]

therefore, the second purchase is better because it cost $0.12 per ounce, otheriwse the other purchase compares that they are $0.23 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What country controlled the philippine
The dot plots below show the test scores of sixth and seventh grade students Based on visual inspection of the dot plots witch grade if any appears to have the
which country has more chance of earthquake?​
Really need help on this guys!
Complete this punnett square Enter your answer in the space provided Each Square is worth 1 point. 1. 2. 3. 4.
What is the name Li2S ?
which graph fits the question?? HURRY PLEASE
Minerals are a blank type of natural resource. Can you take thousands of years to be formed and are essential to many blank.
What is 9x+6x can it be simplified
4(x+1.5)=38 solve for x