moreandmoretwice moreandmoretwice
  • 03-09-2022
  • Mathematics
contestada

Stanley can purchas a 15.4-ounce bottle of
olive oil for $5.39 or a 23.6-ounce bottle of olive oil for $7.08.
Which bottle is the better buy? Explain.

Respuesta :

swiftstork321
swiftstork321 swiftstork321
  • 03-09-2022

Answer: They are the same deal

Step-by-step explanation:

15.4/5.39=3.33333...

23.6/7.08=3.333333...

Answer Link

Otras preguntas

Find the saving plan balance after 15 months with an APR of 3% monthly payments of 150 the balances
Pick the correct sentences that correctly describe environmental factors that affect seagrass. Seagrass meadows face threats from large animals that may uproot
2. A math tutor. charges $30 for a consultation, and then $25 per hour. An online tutoring service charges $30 per hour. Does either service represent a propor
please help me with this. I don't understand.
State A and State B are among the states with the most remaining deive in movie screens. State A has 3 more screens that state B, and there are 45 screens total
The purpose of grading is to make the earth perfectly flat. Responses False False True True
Example 8. If √2 = 1.4142, find the value of √(√2-1/√2+1)
A set of data items is normally distributed with a mean of 45 and a standard deviation of eight. Convert 25 to a Z score
Solve the absolute value equation for x. |4 - 2x| + 6 = 18 Enter your answers in the blanks in order from least to greatest. x = first answer or second ans
On a coordinate plane, a line goes through points (1, negative 1) and (2, 4). This graph displays a linear function. What is the rate of change?