a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Which explorer led an expedition to Florida and claimed those lands for Spain, but was killed during the journey? A. Friar Marcos de Niza B. Francisco Vázquez d
The size of each interior angle of a regular polygon is 156 degrees. Work out the number of sides the polygon has.
How are the members of the House of Representatives elected? by the people through the Electoral College by the people in proportion to the population of their
What is the fundamental characteristic of a literary analysis essay?
How does the seasonal text structure of Walden support Thoreau’s transcendental viewpoints?
32,005,000 in scientific notation
In a triangle, sides a, b, and c are opposite angles A, B, and C, respectively. If a=15, B=70°, and C=80°, what's the formula for c?
For the reaction 2Fe + 3Cl2 → 2FeCl3 which of the following options gives the correct reactant:reactant ratio? A. Fe:Cl2 = 1:1 B. Fe:Cl2 = 2:3 C. Fe:Cl2 = 3:2
What are the fives parts of the cell cycle?
Choose the answer that correctly completes the sentence. Mis padres __________ de Uruguay.